Hymn Wierszowiska

O Wierszowisku, którego nie było... 

 
Dzisiaj  kolejny trudny moment w tym trudnym czasie – powinniśmy właśnie oglądać występy dzieci na jubileuszowym XX Wierszowisku. Jeszcze kilka tygodni temu niewyobrażalny był inny przebieg tego dnia – mieliśmy realizować krok po kroku precyzyjnie zaplanowany, dopracowany, układany przez ostatnie tygodnie scenariusz Wierszowiska. Nowy scenariusz napisało nam życie i świat staje na głowie zmuszając nas do zmiany planów, przyzwyczajeń, codziennej rutyny. Koronawirus to nowe hasło, które dotknęło cały świat i zmusiło nas do anulowania tegorocznego festiwalu zaledwie 2 tygodnie przed jego terminem.
 
Dzieci umiały już swoje wiersze, przez ostatnie miesiące ćwiczyły występy grupowe. Na scenie miało się zaprezentować 117 uczestników – z 13 szkół członkowskich Forum. Obejrzelibyśmy 6 występów grupowych. Najczęściej recytowanymi wierszami byłyby wiersze Agnieszki Frączek, Michała Rusinka i Doroty Gellner – a w sumie usłyszelibyśmy wiersze autorstwa aż 32 autorów (bardzo różnorodny repertuar!). Najmłodszym uczestnikiem miał być Patryk Słomiński z Polskiej Szkoły w Tilburgu, który chciał nam recytować wiersz Natalii Usenko “Czarna Krowa”. W tym roku po raz 10. na wierszowiskowej scenie miała pojawić się Klara Cyrys z Polskiej Szkoły Osstoja z Oss z wierszem Łukasza Dębskiego “Nie bądź leszczem”. Klara byłaby najstarszą uczestniczką Wierszowiska i jedyną w kategorii 12-14 lat. 10 lat na wierszowiskowej scenie to piękny i nieczęsty jubileusz – gratulujemy Klarze i mamy nadzieję, że będziemy świętować za rok! 
 
Jubileuszowe Wierszowisko planujemy w możliwie zbliżonej formie w przyszłym roku. Liczymy gorąco na obecność wszystkich tegorocznych uczestników, ale oczywiście będą mogły zgłosić się także nowe dzieci. Czasu na dopracowanie występów, na przygotowania organizatorów jest aż nadto – więc będzie to idealny jubileusz! Zrekompensujemy sobie Wierszowisko, którego nie było!  W historii Wierszowiska – które zaczęło się w 2000 roku – tylko w 2004 roku wydarzenie się nie odbyło. Poprzednie miało miejsce w listopadzie 2003 roku w Eindhoven. Kolejne miało odbyć się już wiosną w Malden, więc organizatorzy zdecydowali, że trzeba je zorganizować w kolejnym roku szkolnym. Rok 2020 również zapisze się w historii. 
 
Tegoroczne Wierszowisko było już przygotowane i choć się nie odbyło jest wiele osób, którym chcielibyśmy podziękować. 
 
Szczególnie dziękujemy naszym tegorocznym sponsorom, bo wszyscy zadeklarowali że zostają z nami na kolejny rok.  
 
Pięknie dziękujemy za wszystkie cenne patronaty – które mamy nadzieję, również będą miały przedłużony termin ważności.
 
Dziękujemy wolontariuszom, którzy deklarowali pomoc w tym roku, ale już zapowiadają swoją obecność w przyszłym roku. 
 
Ogromnie dziękujemy gościom, jurorom i mamy nadzieję, że zobaczymy się w tym samym – a może nawet jeszcze szerszym gronie – w kolejnym roku! 
 
 
Tegoroczne wydarzenie przygotowywali dla Was – zarząd Forum Polskich Szkół w Holandii – Agnieszka Lonska, Gosia Lubbers-Dąbrowska, Katarzyna Kiszkiel, Marta van der Haagen. W gronie organizatorów znalazła się również Renata Truś, której bardzo dziękujemy za pomoc! W przygotowania włączył się bardzo intensywnie Tomasz Karawajczyk, który jest autorem plakatu, plakatów i innych grafik Wierszowiska. 
 
Dla wszystkich wyżej wymienionych jak również dzieci, rodziców, kadry szkół FPSN i wszystkich sympatyków Wierszowiska : 
Dbajcie o siebie, odpoczywajcie, czytajcie wiersze! To co trudne minie – a my zobaczymy się na wierszowiskowej scenie 14 marca 2021 roku!
 
W imieniu organizatorów 
Agnieszka Lonska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plakat historycznego Wierszowiska, które nie odbyło się ze względu na panującą na całym świecie pandemię koronawirusa. Grafika: Tomasz Karawajczyk.