Hymn Wierszowiska

Relacja z XX WIERSZOWISKA

Było inaczej niż zwykle. To na pewno. Niezupełnie tak jak planowaliśmy jubileuszowy konkurs, ale zmiana wymuszona pandemią przyniosła też nieoczekiwane korzyści.

XX Wierszowisko za nami. Planowane na rok 2020 zostało odwołane niespełna 2 tygodnie przed wydarzeniem. W 2021 udało się zorganizować konkurs w dostosowanej do obostrzeń formule. Szkoły przeprowadziły etapy szkolne w czasie których uczestnicy prezentowali wiersze przed szkolną publicznością. Tam gdzie nie było to możliwe – występy odbyły się w domach. Każda recytacja została nagrana i przesłana jurorom. Etap szkolny był dla wielu uczestników powodem dla którego zdecydowali się na występ! Wielka scena w teatrze onieśmiela – występ przed kolegami ze szkoły jest mniej stresujący.

W XX edycji Wierszowiska uczestniczyło 76 uczestników z 12 szkół członkowskich. Jak zwykle każdy uczestnik za udział otrzymał medal, dyplom i upominki – w tym roku z jubileuszowym misiem. Pięknie dziękujemy szkołom za przeprowadzenie etapów szkolnych!

Jurorzy obejrzeli wszystkie nagrane występy i przyznali punkty. Mimo, że nie było to łatwy wybór – bo wszystkie występy były piękne – jury było wyjątkowo zgodne w sprawie głównych nagród. Laureaci zostali wyłonieni na podstawie punktacji jurorów, przyznane zostały wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych a także indywidualne wyróżnienia jurorów (każdy z jurorów mógł wybrać jednego uczestnika spośród wszystkich występujących).

Pomysłów na finał było kilka – ale najważniejsze było, aby zorganizować spotkanie na żywo. Wybór szkoły w Tilburgu nie był przypadkowy – wiedzieliśmy, że szkoła ma nie tylko warunki lokalowe, ale przede wszystkim zespół który podoła wyzwaniu jakim było zorganizowanie wydarzenia w tak krótkim czasie. Szkoła jest też jedną z najbardziej aktywnych i zaangażowanych w Wierszowisko, a w tym roku to z PS Tilburg było zgłoszonych najwięcej uczestników. Symbolicznie też jubileuszowe wydarzenie odbyło się w Tilburgu – tam gdzie się zaczęło 21 lat temu! Dziękujemy pięknie szkole w Tilburgu za współorganizowanie finału!

A w Tilburgu było… słonecznie, żółto, słodko i radośnie!

SŁONECZNIE za sprawą wierszowiskowego słoneczka, które pojawiło się w dziesiątkach różnych odsłon – na ekranie, na banerach, na rysunkach dzieci, na kamieniach Kei Tof malowanych przez dzieci, na trawniku przed budynkiem, na torcie a nawet na butelkach z wodą przygotowanych przez gospodarzy! Słoneczne były uśmiechy uczestników i dumnych rodziców.

ŻÓŁTO było za sprawą złota pucharów i cyfry „20” na scenie a najbardziej za sprawą słoneczników zdobiących scenę i podarowanych w podziękowaniu wolontariuszom i rodzicom finalistów.

SŁODKO było z powodu występów najmłodszych uczestników i jubileuszowych tortów – aż dwóch – podarowanych przez sponsorów Wierszowiska. Słodki był też miód z własnej pasieki jaki przywiózł juror Tomek i podarował gościom oraz wyróżnionej przez siebie uczestniczce za wiersz „Bosa osa”. Uroczo słodkie były jubileuszowe misie i wata cukrowa którą częstowane były dzieci.

RADOŚNIE było z powodu spotkania na żywo, emocji towarzyszącym występom – uśmiechom, dumie, euforii. Radosny był też taniec pingwinka tańczony przez dawnych organizatorów Gosię i Tomka i wspólnie odśpiewany hymn Wierszowiska i gromkie „Sto lat” dla naszego festiwalu.  

Miód na serce takie spotkania! A serca doznawały też wzruszeń – co objawiało się łzami w oczach rodziców, a nawet szlochom niektórych mam w czasie występów ich dzieci, czy też łamaniu się głosu gości i jurorów w czasie podziękowań, przemów i wspomnień. Wzruszeń dostarczyły też zdjęcia z dawnych Wierszowisk oraz pojawienie się na scenie uczestników występujących po raz 5,6,7,8, 9 a niektórzy jak Klara Cyrys po raz 10! Dla rodziców Klary z tej okazji przygotowaliśmy podziękowanie i specjalny dyplom, ale w tym roku każdy rodzic został obdarowany słonecznikiem. Każde dziecko po występie przekazało rodzicom kwiat w podziękowaniu za naukę polskiego. A my – organizatorzy – dziękujemy rodzicom za zgłoszenie dzieci do udziału w Wierszowisku i powroty co rok na konkurs.

Jak zwykle najcudowniejsze były dzieci i młodzież. Ci najmniejsi biegający pod sceną, nie mogąc się doczekać kiedy przyjdzie ich kolej!  Tacy jak Kamil, który dopytywał organizatorów: Proszę pani! A czy wszyscy dostaną puchary! Bo ja bym bardzo chciał taki złoty dostać!.

Ci starsi, którzy pięknie występowali na scenie – a większość zaprezentowała się przez publicznością znacznie lepiej niż przed obiektywem kamery w czasie nagrań etapów szkolnych. Scena, światła, mikrofon, publiczność nadały występom innej oprawy a uczestnikom dodały skrzydeł!

Nie zabrakło też wesołych momentów – jak wtedy gdy Franek z apetytem zaczął zajadać chleb, którym gospodarze powitali tego dnia organizatorów. Były chwile pełne zaskoczeń – gdy wywoływaliśmy na scenę po raz kolejny dziecko, które już zdobyło miejsce na podium a proszone było na scenę raz jeszcze tym razem po odbiór wyróżnienia! Były westchnienia zachwytów, przeciągłe „OOOO” widowni gdy na scenie pojawiały się maluchy i długie brawa za wspaniałe występy starszych uczestników.

Dziękujemy pięknie za wszystkie emocje! Było słodko, wesoło i trochę sentymentalnie  jak na jubileusz przystało. Dzieci obiecały, że wrócą za rok – mamy więc dla kogo planować Wierszowisko 2022. Zapraszamy już teraz na XXI edycję festiwalu którą planujemy na 27 marca 2022 roku w teatrze w Wijchen.

 

Dziękujemy ślicznie wszystkim dzieciom za udział w Wierszowisku, rodzicom i nauczycielom szkół za pomoc w przygotowaniu dzieci do występów.

Dziękujemy Polskiej Szkole w Tilburgu, wolontariuszom i wszystkim osobom, które pomogły przy organizacji Wierszowiska 2021.

Dziękujemy sponsorom – tym, którzy przekazali nam fundusze na organizację wydarzenia, ale także tym którzy podarowali nam swój czas piekąc torty, robiąc zdjęcia, projektując grafiki, przygotowując dekoracje.

Dziękujemy jurorom za ich pracę, obecność na Wierszowisku.

Dziękujemy gościom specjalnym, mediom polonijnym, patronom Wierszowiska.