Hymn Wierszowiska

Jurorzy Wierszowiska 2019

Z ogromną radością przedstawiamy jurorów Wierszowiska 2019. W tym roku oprócz gości z Holandii będą z nami goście z Polski, Anglii, Francji.

 

Jerzy Fedorowicz – Przewodniczący Jury
Aktor teatralny i filmowy, reżyser spektakli teatralnych, nauczyciel akademicki, senator.
Przewodniczący senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, zasiada także w Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

 

Danuta Bukszyńska-Lemoyne
Prezes Macierzy Społecznych Szkół Polonijnych we Francji. Dyrektor szkoły społecznej Ecole Nova Polska w Paryżu im. Stanisława Leszczyńskiego, autorka i inicjatorka projektów kulturalnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Barbara Bogusz

konsul ds. polonijnych w Ambasadzie RP w Hadze, zawodowy dyplomata, pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W Holandii pracuje od 2015 r. Prywatnie pasjonatka egzotycznych podróży, miłośniczka zwierząt.

 

Elżbieta Niemczuk-Weiss
Językoznawca, wykładowca języka polskiego na slawistyce Uniwersytetu Amsterdamskiego oraz w Szkole Europejskiej w Bergen, przewodnicząca Sekcji Polskiej w organizacji Levende Talen, popularyzatorka języka i kultury polskiej w Holandii

 

Krystyna Olliffe
Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Anglii. Wieloletnia działaczka polonijna, autorka i inicjatorka konkursów, wydarzeń, projektów oświatowych i kulturalnych w Londynie.

 

Waldemar Pankiw
Wieloletni działacz polonijny, od wielu lat juror Wierszowiska. Członek zarządu Polsko Niderlandzkiego Stowarzyszenia Kulturalnego, organizacji działającej w Holandii od 37 lat. Redaktor naczelny Biuletynu i PNKV-boekenservice.

 

Michał Rusinek
Wykłada (literaturoznawstwo na UJ), przekłada (książki) i układa (wierszyki, piosenki, felietony). Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację.
Autor książek dla dzieci i dorosłych.

 

 

Sekretarz jury

Marta van Vliet-Sokołowska
Tłumaczka niderlandzko-polska i polsko-niderlandzka. Miłośniczka obu języków, zarówno w mowie jak i w piśmie. Absolwentka niderlandystyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Sekretarz Sekcji Polskiej w organizacji Levende Talen, w wolnym czasie tłumaczy dla PNKV.