Wierszowisko 2022 wspierająHymn Wierszowiska

Historia

Pomysł i historia Wierszowiska

Pomysł zorganizowania festiwalu poezji dziecięcej w Holandii zaproponowała jedna z nauczycielek ze szkoły w Tilburgu, Dorota Perłowska. Miało to na celu stymulację dzieci do nauki polskich wierszy z wykorzystaniem elementu rywalizacji i chęci bycia najlepszym. Okazało się, że jest to pomysł wręcz genialny w swojej prostocie, a jednocześnie bardzo efektywny. Zamiast narzekań typu “a po co mi to”, “jakie to nudne i trudne”, wiersze zostają wręcz “połykane”, a słowa trudne i nudne znikają ze słowników naszych pociech.

Dla nas natomiast, osób związanych z FPSN, jest to niezwykłe wydarzenie. Jednego dnia, na jednej scenie, spotykają się uczniowie naszych szkół. Spędzamy ze sobą cały dzień, poznajemy się, rywalizujemy ze sobą, ale i uczymy się od siebie, zaprzyjaźniamy. Podobno nazywa się to fachowo integracją środowiska polonijnego. A to środowisko jest zupełnie wyjątkowe. W jednej sali zbiera się najcenniejsza energia, jaką nasza wspólnota ma w osobach dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Wszyscy chcą być razem, mówić po polsku, poznawać polską literaturę, jak najpiękniej mówić po polsku. Pokazujemy kolejnym pokoleniom, że język polski, chociaż trudny, jest również językiem niezwykle pięknym. Nie można przekazać tego lepiej niż poprzez teksty Brzechwy, Tuwima i mniej lub bardziej znanych polskich poetów, którzy tak pięknie pisali i piszą dla dzieci.

Obecnie wszyscy skarżą się na znieczulicę, na brak motywacji, na brak czasu i na wiele innych rzeczy. Dlatego fakt, że co roku spotykają się wszyscy razem na kolejnym Festiwalu jest tak wyjątkowy. Nikomu nie szkoda czasu na to, żeby poćwiczyć z dziećmi w domu, przygotować je do swojej roli, zrobić dekoracje, uszyć kostiumy. A dziecko raz zarażone bakcylem Wierszowiska, nie pozbywa się go tak szybko. Dlatego też absolwenci, proszą, aby pamiętać o nich przy obsadach ról do kolejnych występów. Informacje na temat wszystkich edycji Festiwalu można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Informacje o źródłach finansowania przedsięwzięcia i sponsorach.

W minionych latach wsparcie otrzymywaliśmy ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Senat RP. Nasz Jubileuszowy Festiwal jesteśmy zmuszeni zorganizować opierając się wyłącznie na darczyńcach. Są to organizacje polonijne na terenie Królestwa Niderlandów takie ja wymienione już wcześniej, czyli portal internetowy www.polonia.nl, www.niedziela.nl, www.linktopoland.com , Polsko-Niderlandzkie Stowarzyszenie Kulturalne, Scena Polska w Holandii, Polskie Radio Amsterdam, Pracuj FM, gazeta i TV PoPolsku. Większość potrzebnych do realizacji projektu środków liczymy zebrać wśród polskich i polsko-holenderskich firm, działających na terenie Holandii. W ubiegłym roku udało nam się uzyskać sponsorów głównie od polskich sklepów w Niderlandach, polskich firm przewozowych oraz drobnych polskich przedsiębiorców.

Informacje o innych patronatach (w tym medialnych) oraz o nagłośnieniu przedsięwzięcia.

Festiwal Polskiej Poezji dla Dzieci wspierają portale internetowe działające na terenie Królestwa Niderlandów:

 • www.pnkv.nl
 • www.polonia.nl
 • www.niedziela.nl
 • www.linktopoland.com
 • www.popolsku.nl
 • www.naszapolonia.nl

Artykuły na temat Wierszowiska pokazują się w polskiej prasie w Holandii takiej jak Biuletyn PNKV, PoPolsku, Goniec Polski. Audycje o Festiwalu emitują radio PracujFM, Telewizja PoPolsku. Wielkim wsparciem jest dla nas TVP Polonia. Dzięki jej dyrektorowi, Łukaszowi Kardasowi, informacje na temat Wierszowiska oraz relacje z kolejnych edycji, ukazują się na antenie tej stacji. Trwają prace nad uzyskaniem patronatu z Ministerstwa Edukacji Narodowej w Polsce.

Informacje o udziale gości honorowych.

Gośćmi Wierszowiska w przeszłości byli między innymi:

 • pisarz Michał Rusinek
 • aktorka Edyta Jungowska
 • malarka, ilustratorka Anna Kaszuba-Dębska
 • pisarz, poeta Łukasz Dębski
 • wokalistka Katarzyna Klich
 • aktorka Beata Ścibakówna
 • aktorka Anna Nehrebecka
 • pisarz Łukasz Wierzbicki
 • pisarka Agnieszka Steur
 • pisarka Agnieszka Zakrzewska z Wilkiem

Od lat wspiera nas pięknym słowem poetka Wanda Chotomska. Od 2006 nasze działania wspiera również wokalistka Anna Maria Jopek. Małgorzata Lasocka przeniosła do Wielkiej Brytanii pomysł Wierszowiska, które odbywa się od 2012 r. w Londynie.